Nájsť adekvátnu náhradu za YouTube nie je jednoduché. Poďme sa pozrieť na možnosti…
Vimeo
Ako prvé každého určite napadne vimeo. To je však od svojho základu rozdelené do platených balíkov. K dispozícii je aj bezplatný balík, ktorý bude vyhovovať predovšetkým nenáročným tvorcom. Obmedzenie free balíka je v počte nahratých videí za rok. Konkrétne 60 videí za rok. Má to svoju logiku.
Najväčšou výhodou vimeo je, že do videií nepridáva žiadne reklamy. Kvalita obrazu je vysoká. Vimeo naviac ponúka aj funkcie, ktoré ocenia pokročilejší užívatelia a tvorcovia obsahu. Bohužiaľ live stream je dostupný len vo vyšších platiacich balíkoch. Vimeo považujem skôr za službu vhodnú pre tvorcov kvalitného video obsahu ako sú filmy, záznamy udalostí, showreel a pod.
Toľko k vimeo. Poďme si ale povedať aj o iných alternatívach k YouTube.
Cloud úložiská
Za zváženie stojí aj používanie cloudových úložísk ako je napr. Dropbox, Mega. V istom rozsahu kompatibilitu môže poskytnúť aj One Cloud od Microsoftu alebo iCloud od Apple. Najlepšou alternatívou je zrejme Google Disk, tiež nazývaný Google Drive.
Google Disk
V určitom rozsahu je možné za náhradu považovať google disk. Ten je užívateľom google služieb dostupný automaticky. Veľkosť úložiska je rozdelená medzi všetky google služby ako je Gmail, Dokumenty a Fotky.
Google disk je primárne určený na zdieľanie a zálohovanie súborov. Video je však tiež len súbor. Aj preto je možné nahrávať do disku videá. Výhodou je, že tieto videá sú k nahliadnutiu komprimované tým istým algoritmom a kodekom ako na YouTube. Toto riešenie je limitované len veľkosťou vášho úložiska. Takto nahraté video zatiaľ neobsahuje reklamy. Uvidíme dokedy.
Video je možné zdieľať alebo aj vkladať cez iframe do stránky. Možnosti vloženého videa sú samozrejme obmedzené a nedajú sa porovnávať s YouTube. Ide však o relatívne zaujímavú alternatívu k oficiálnemu YouTube.
Ulož.to
Aj známa česko-slovenská služba ulož.to umožňuje zdieľanie video obsahu. Prehrávanie niektorých video súborov je však obmedzené len pre prémiových užívateľov.
Uložto umožňuje vkladať nahraté video aj do stránok cez tlačítko zdieľať. Video môže obsahovať reklamy. Príklad videa z uložto nižšie.
Sociálne siete
Samotný YouTube sa za roky pôsobenia stal z video platformy takpovediac sociálnou sieťou. Aj preto vhodnou alternatívou sú sociálne siete. Podobne ako na YouTube je možné svoj video obsah zdieľať aj na vlastnom webe…
Facebook umožňuje nahrávanie videa a jeho ďalšie šírenie. Kvalita obrazu je silno postihnutá agresívnymi komprimačnými meta algoritmami. Facebook však umožňuje obsah aj streamovať a zdieľať živý prenos. Video sa dá zdieľať aj na webe. Nie je to však hladké a funkčné ako sme zvyknutí pri YouTube.
Obmedzenie na Facebook video je 240 minút a veľkosť maximálne 10GB.
Facebook Embed kód rád nepočúva. Jeden z dôvodov prečo Facebook video neodporúčam.
Instagram netreba veľmi predstavovať. Instagram umožňuje rovnako ako facebook nahrávať a zdieľať videá. Treba zvážiť či je instagram vhodnou alternatívou. Instagram nebol primárne určený na zdieľanie veľkých a dlhých videí. Videá rovnako ako na facebooku sú naviac silno komprimované a preto kvalita obrazu značne utrpí.
Nahrávané video do 10 minút by nemalo mať viac ako 650MB. Pri videách do 60 minút je obmedzenie 3.6GB.
VKontakte
VKontakte (skrátene VK) je ruská sociálna sieť, kde je možné rovnako ako na facebooku pridávať videá a iný multimediálny obsah.
Odnoklassniki
Odnoklassniki je druhá sociálna sieť obľúbená v bývalých sovietskych krajinách a predovšetkým v Rusku. Spoločnosť dneska vlastní VK. Ako každá sociálna sieť, aj OK poskytuje možnosť nahrávania multimediálneho obsahu a medzi ním aj videá.
TikTok
Instagram v „ružovom“. TikTok od svojho založenia bol určený pre video obsah. Sieť je zatiaľ stabilná, ale je otázka času kedy pribudne viac komerčného obsahu a agresívnejšie reklamy. Videá sú však obmedzené do veľkosti, zhruba 72MB. Videá je možné vkladať na stránky.
MojeVideo
MojeVideo je domáca video služba, ktorá poskytuje svojim užívateľom nahrávať a zdieľať video obsah.
Embed kód pre stránky nie je prístupný. Obmedzenia na veľkosť alebo dĺžku videá som nenašiel.
Ďalšie náhrady YouTube
V nasledujúcom zozname je niekoľko zaujímavých alternatív k YouTube. Tieto YouTube náhrady sa môžu prekrývať s niektorými decentralizovanými video službami. Svoje názory a návrhy na ďalšie služby môžte napísať do komentárov pod článkom.
- zkouknito (CZ)
- XTV (CZ)
- STREAM (CZ)
- PeerTube
- Twitch
- Vimeo
- Dailymotion
- Vidlii (napodobňuje starý youtube)
- Streamtape
- BitTube
- Nicovideo (JP)
- Brighteon (podľa niekoho konšpirácie)
- Utreon
- BitChute
- videa.hu
- veto
- Vidoza
- TUDOU (CH)
- VID.TF
- streamable
- Microsoft Stream
- Odysee
- DTube
- MediaGoblin (Decentralizovaná sieť)
- librarian
- RUTUBE (RU)
- RUMBLE
- LivePeer
Alternatívy bojujúce za slobodu
Zamrzelo náhle ukončenie služby Vimo. Čo je pochopiteľné. Údržba služieb spojených s hostingovaním video záznamov je finančne a technicky náročná. Slovensko nie je veľký trh. Naviac aktuálna legislatíva značne nepraje službám, ktoré sa snažia poskytovať neoverené informácie či alternatívny zdroj informácií v protiklade k mainstreamovým médiam. Z pohľadu úradov to zaváňa hoaxmi a dezinformáciami. Aspoň tak rozhodli kompetentní.
Ja som za dodržanie ústavného práva o zachovaní slobody prejavu. Nakoľko fake news ani hoaxy neporušujú ľudské práva ani iný ústavný zákon ich existencia by nemala byť obmedzovaná. Zaváňa to totalitou. V istom zmysle to viem pochopiť a akceptovať. Opatrenia, hoci oprávnené, viac podnecujú odpor zo strany konšpirátorov.
Bohužiaľ NRSR dala nariadenie v tejto veci. Musíme ho rešpektovať. Konkrétne ide o mediálny zákon, ktorý nariaďuje prevádzkovateľov vybraných médií publikovať informácie o darcoch a predplatiteľoch.
Na jednu stranu ide o zaujímavé riešenie v prípade, že dezinformačné weby šíria informácie s cieľom šíriť poplašné správy alebo inak škodiť štátu a jeho občanom. Na druhú stranu má meč dve ostrie. Uvádzanie informácií o predplatiteľoch považujem za hrubé narušenie súkromia štátom. Štát nemá mať čo prehľad o tom komu svoje peniaze darujeme a aké média preferujeme. Takéto vydanie informácie by malo byť dobrovoľné, nie vynútené.
Aj preto dávam do pozornosti alternatívne video služby s cieľom slobodného zdieľania obsahu, ktoré nespadajú pod žiadnu centralizovanú autoritu. Pozrite ďalšie možné alternatívy – decentralizované náhrady YouTube.
Vaše postrehy a návrhy na ďalšie video služby môžte napísať do komentárov.
Pridaj komentár