iPhone 14 ukážka konzumerizmu

Predstavenie iPhone 14 je porážka zdravého rozumu.

Základná konfigurácia je o 100€ drahšia ako minuloročný model iPhone 13. Hlavne pre európsky trh. Cena je 999€ za najnižší model. Namiesto toho aby cena technológie klesala, tak sa stáva menej dostupnou.

Všetky konfigurácie iPhone 14 začínajú so 128GB. Nie, nerobím si srandu. V roku 2022 si Apple za telefón bez možnosti rozšírenia o SD kartu so 128GB úložiska pýta 1000€. Technologické barbarstvo!

Žiadny iPhone 14 mini. Úplne vážne. Najmenší model je 6,1″ lopata. iPhone mini nenaplnil očakávania. Pri tej cenovke sa ani netreba diviť. Šancu dávam novým iPhone SE, ktoré by mohli konečne prebrať štafetu lacného, malého a dostupného zariadenia. Nie však s dizajnom telefónu z roku 2015.

Teraz trošku komédie. SOS správa pre satelity! Škoda, že len pre USA. Zaplatíme za technológiu, ktorú nemôžeme používať. No odprezentujeme to ako revolúciu. To že Garmin dokáže komunikovať so satelitom a dokonca posielať a príjmať aj správy a to bez toho aby sme naň mierili a kadejako zariadením otáčali. Už vidím ako človek, čo je zlámaný alebo dotrhaný pod stromami bude mieriť a otáčať iPhonom aby mohol odoslať SOS správu.

Hmmmm… Automatické posielanie SOS volania pri rôznych situáciach ako je prudký náraz je výsmech do tváre každého príčetného človeka. Už vidím ako mobily volajú SOS pri rôznych obskúrnych pádoch. Skôr mám za to, že sa tým budú detekovať aj nechcené pády, ktoré budú súčasťou zamietnutých reklamácií.

Ak by Apple reálne chcel ľudstvu pomáhať, tak nepredáva predražené mobily, ale to je na inú tému 😉

O super iWatch len krátko. To si kúpi len debil. Ľudia sa idú zblázniť z výdrže 60 hodín pričom kopec výrobcov dokáže na jedno nabitie ponúknuť výdrž aj mesiac. Ale Apple má revolúciu… Len nikde nehovorte, že hodinky majú slúžiť primárne na meranie času. Lebo to by Vám stačili kvalitné a vodotesné hodinky za 100€. Bez nutnosti nabíjania s motorčekmi na celý život. Ehm, ehm… možno nemajú NFC, ale prečo mám platiť hodinkami, keď mám vo vrecku telefón? Jáj, aby som bol frajer, čo?

iPhone má konečne 48Mpx snímač. Wauv! Škoda, že Motorola ohlásila 200Mpx 😉

Apple sa pochvállo, že iPhone má úžasnú stabilizáciu obrazu pri nahrávaní videí. Škoda, že ju mali už roky aj vo vlastných zariadeniach a konkurencia tiež.

Inteligentné módy foťáku? 3 roky starý Huawei P40 Pro aj bez Google služieb to dokáže za za zlomok ceny.

K telefónu za 1000€ samozrejme nedostanete ani nabíjačku. Užívajte 😉

Dokonca nedostanete ani kábel ani handričku 😀

Pozitívum je, že iPhone stále ostáva verný lightingu. Aj napriek tomu, že rýchlosť prenosu dát je značne limitovaná oproti USB-C konkurentom. Za mňa je lighting stále lepši dizajn káblu ako USB-C.

iPhone 14 Pro ponúka zaujímavé riešenie displeja. Namiesto horného čierneho výrezu pri okraji máme jeden pohyblivý v obrazovke. Prečo tam vôbec je netreba riešiť. Hlavné je, že je animovaný. Úsmevné.

Výrez nového iPhone14 Pro

Nové iPhony bez fyzickej SIM karty. Zabudnite na pohodlné menenie si SIM kariet podľa potreby. Je tu nový trend bez SIM kariet. Dalo sa to čakať. Viac sledovania, viac kontroly nie len od operátora. Taký malý Orvell. Na druhú stranu viac priestoru pre batériu a lepšia IP ochrana.

Trpké zhodnotenie

Všetci so zatajeným dychom sledovali predstavenie nového iPhone ako finále Game of Thrones. To iba vypovedá o chudobnej kultúrnej povahe moderného človeka.

Nechcem znieť ako ten z tých, čo hejtuje iPhone, lebo naň nemá. Sám vlastním Apple produkty. Som však sklamaný z toho ako sa technológia stala hračkou biznisu. Nie len v rukách Apple. A ľudia si to ešte veselo obhája ako veriaci svojich imaginárnych kamarátov.

Vo výsledku si ľudia pracujúci za almužny takmer z celej svojej výplaty berú paušály na zariadenia, na ktoré nemajú a ktoré ani nevedia plnohodnotne využiť. A len preto aby ich tieto zariadenia držali v „otrockom“ režime. Sledujú ich, obmedzujú ich a držia ich v šachu. Krása. Technológia, ktorá sa stala našim pánom a nie naopak. Jednoznačne evolúcia a ešte väčšia revolúcia.


Publikovaný

v

od

Značky: