Revolúcia alebo ďalší podvod spoločnosti Apple

Novodobí IT odborníci a znalci technológií hlásia na svojich kanáloch príchod mesiáša. Spasiteľ, ktorý zmení chod vecí a otrasie základmi neochvejnej viery v technokratické božstvá. Spoločnosť Apple sa hecla a svetu “darovala” zázrak menom M1. Ide skutočne o zázrak alebo ďalšiu falošnú modlu?

Apple pár dní dozadu ohlasíl novú líniu produktov. Macbook Air, Macbook a Mac mini. Nebudem sa zaoberať pozlátkom, na železe nebola vykonaná takmer žiadna úprava. Skutočný záujem pútajú vnútornosti, kde drieme jezuliatko. Ide o vnútrofiremne vyvýjanú architektúru procesorov s označením M1. Čo je na týchto procesoroch zaujímavé?

M1 Procesor

Ide o „nový“ typ procesorov, ktoré sa snažia narušiť statu quo v IT. Rýchlejšie ako čokoľvek doposiaľ s nevýdanou výdržou! Skutočne?

Úspech M1 procesoru bude závisieť predovšetkým od davovej psychózy, ktorú vyvolá. V tom je Tim Cock expert. Nie síce ako Steve Jobs, ale minimálne zdedil dobre rozbehnutú spoločnosť. Preto si môže dovoliť viac ako hodinové online video, ktorého obsahom je prezentácia produktov. Zaujímavé je, že bez možnosti komentovania…

M1 procesor je v skutočnosti len ďalší ARM procesor, obalený marketingom spoločnosti Apple.

ARM procesor

S ARM procesormi sa stretávame deno denne. V našich telefónoch, televízoroch a všetkých smart zariadeniach. Sú to energeticky úsporné a relatívne výkonné procesory. Nebolo tomu vždy tak.

Nie tak celkom krátka história

Na počiatku… no nie tak úplne na počiatku. Tak v horizonte poslednej dekády. Intel a AMD zmáha boj o výkonné pracovné stanice a herné konzoly. Že Intel zaspal dobu a dlhé roky neinovoval sa šuškalo dlho. Dvíhali cenu, ale nie výkon. Na úrovni prenosných počítačov Intel znížil takty v prospech výdrže. Pre slepých fanúšikov ako tak navodil pocit inovácie (9 rokov staré procesory ešte dnes majú často výkon porovnateľný s dnešnými). AMD využil príležitosť a nasadením novej architektúry s označením Ryzen vyhnalo Intel z pomyselného trónu.

Intel vážne chybyl. A to netreba vyťahovať kauzu s riešením závažných bezpečnostných chýb, ktoré zrejme neboli chybami a možno ani nešlo tak o bezpečnosť… Intel sa viac krát pokúsil o získanie postavenia na poli prenosných zariadení. Napríklad predstavením procesorov ATOM. Hoci postavené na x86, čo si množstvo vývojárov pochvaľovalo, neponúkli užívateľom požadovaný výkon ani úsporu. ATOM sa stal zárukou pomalej sračky. Rovnako tak ako Celerony. Intel naštrbenú povesť skúsili opraviť označením core-m a vydaním novej rady procesorov i9. Opäť však len ďalší oblbovák.

Medzičasom konkurencia pracovala na odpovedi.

Netreba sa preto diviť, že sa na obzore objavila záplava úplne nových procesorov. Tento krát postavených na úplne inej architektúre. Boli to už spomínané ARM procesory. Fanúšikovia Intelu sa smiali. Dlho a hlasno. Kritizovali a mali uštipačné poznámky. Až sa dosmiali. Pretože väčšina dnešných technologických zariadení je postavená na ARM procesoroch. Dokonca už aj na úrovni serverových riešení.

Späť k M1.

Je procesor M1 revolúciou?

Na jednoduchú otázku jednoduchá odpoveď: Nie!

Apple ako obyčajne len prebalil starý nápad a predal ho ako revolúciu. V skutočnosti Apple už roky vyvíja vlastné ARM procesory. Nie preto, že chce svetu dať niečo lepšie ako konkurencia. Ale preto, že Čína sa rozhodla ponúknuť riešenie každému.

Apple sa nechcel deliť. Aby to lepšie predali, vyhovorili sa na bezpečnosť. V skutočnosti nemal na výber a musel začať pracovať na vlastnom mobilnom procesore na ktorý si zakúpil licenciu pre ARM architektúru, ktorú už aj tak používali. Veľkolepo premenovali procesory, ktoré už všetci poznali. Nezabudli pritom prehlásiť, že ich procesory sú naj v každom smere.

S príchodom nových iPad Pro dali dokonca tvrdenie, že sú náhradou počítača. Začalo sa šuškať, že ARM procesory nahradia Intely. Netrvalo dlho a Apple skutočne vydal vyhlásenie o vývoji nových macov. Myslím si, že za tým boli peniaze. Určitý podiel na tom budú mať aj spory s Intelom. Apple sa samozrejme nepochválil tým, že počítače na ARM architektúre tu boli už dávno.

Konkurencia nespí

Konkurencia Apple predbehla. Aj keď len čiastočne. Napríklad Microsoft pred vyše rokom vydal Surface Pro X, ktorý sa so “svojim” procesorom QM1 pokúsil zabojovať o priazeň užívateľov. Pohorel. Nie preto, žeby bol zlý, ale preto, že Microsoft sa uponáhľal a ako obyčajne nedotiahol veci do konca a pritom sa tváril, že produkt je dokonalý. Reakcie užívateľov samozrejme hovoria niečo iné.

Nové procesory totiž pracujú s inými inštrukčnými sadami a je preto zapotreby staré programy prepísať a následne prekompilovať. Pokiaľ nie, tak programy bežia v režime emulácie. To znamená – pomaly! Extrémne pomaly! Treba ešte doplniť, že doposiaľ emulácia programov bola možná len pre 32bit programy. Až od nedávnej aktualizácie je možná emulácia 64bit programov. To však nerieši problém s výkonom.

Nespokojných užívateľov neustále pribúda. Predaje nič moc. A tak tento rok Microsoft dal vyhlásenie. Prisľúbil lepšiu emuláciu, čo v preklade znamenalo, že vydali ”aktualizovaný” Surface Pro X s novším procesorom QM2, ktorú podporili už zmienenou podporu 64bit programov. Výkon procesora násobne narástol, ale ani to nestačí. Emulácia je jednoducho pomalá. A tak je užívateľ obmedzený len na tých pár aplikácií, ktoré na Windows Store nájde. Alebo sa musí zmieriť s tým, že mu všetko pôjde pomalšie. Akoby na počítači z pred 10 rokov. Potom nastáva otázka či má zmysel kupovať zariadenie začinajúc na cenovke 1000€, ktoré je len priemerný tablet.

Ak Vám záleží viac na výdrži ako na praktickosti či výkone, tak určite.

Len poznámka. Za procesormi QM stojí americká spoločnosť Qualcomm, ktorá dodáva ARM procesory rôznym firmám po celom svete. To znamená, že v preteku s Apple nebudú dlho zaostávať. Dokonca aj čínske spoločnosti nás v posledných rokoch viac krát prekvapili. Otázne je čo na to povie nVidia, ktorá nedávno kúpila celé práva na ARM. A preto je treba vyčkať. Apple celá táto revolúcia príde na draho. Predovšetkým ak sa im nepodarí oblbnúť vývojárov a mať dobré vzťahy s nVidiou.

Dostupnosť aplikácií na app store

Tak ako Microsoft, tak aj Apple bude čeliť podstatnému problému. Macbooky s novým procesorom síce majú papierovo lepší výkon, avšak väčšina aplikácii je stále dodávaná pre starú architektúru. Pre vývojárov je to viac-menej nezaplatená robota. Tí sa preto budú naďalej spoliehať na svoje mobilné aplikácie. „Nové“ procesory sú totiž staré na rovnakej architektúre a preto dokážu spúšťať mobilné verzie aplikácii. Tých má Apple narozdiel od Microsoftu dosť. K tomu však treba aby autori inštaláciu pre stolné počítače aplikácie umožnili. Apple sa samozrejme domnieva, že tak urobia, veď za členstvo si poctivo platia a tak celý nápad predáva so slovami, že sa celý store otvorí aj pre Mac užívateľov.

Nerád predbieham, ale zo skúsenosti z Chrome OS si dovolím povedať, že pôjde o nezmyselné riešenie, ktoré prinesie viac chaosu ako poriadku. Či už pre užívateľov alebo vývojárov. Vidieť to aj pri neúspešnom pokuse Samsungu urobiť z Androidu stolný počítač cez DEX. A preto si myslím, že väčšina vývojárov nebude svoje aplikácie ponúkať aj pre stolné počítače. Aspoň nie hneď. Ide o úplne odlišný UX. A celkom iný druh užívateľov.

Skutočný výkon M1 procesoru

Papier veľa znesie. Predovšetkým v syntetických testoch založených na krátkodobej záťaži. A preto skutočný výkon M1 procesorov bude niekde na úrovni i5.

Aktualizácia 18.11.2020

Prvé výsledky odhalili výkon porovnateľný s výkonnejšími mobilnými Ryzen procesormi. Dekompresia ZIP súborov nie je síce smerodajný údaj, ale milo prekvapil výsledok. V hrách a emulácii x86 aplikácií ide o porovnateľný výkon ako predošlá generácia macbookov.

Geekbench 5 neposkytuje relevantný údaj pre praktické použitie. Hodnoty sú však veľmi priaznivé. V aplikáciách určených pre mobily a tablety pôjde o nárast vo výkone oproti mobilnému procesoru A12Z.

Cinebench R23 udáva hodnotu zhruba: 1500 single-core a 7500 multi-core.

Shadow of Tomb Raider je hrateľný pri 38 FPS. Hoci iba na najnižších detailoch. Treba však pripomenúť emuláciu cez Rosetta 2. Na pasívne chladený procesor je to vynikajúci výsledok.

Produkty Affinity už dlhšie užšie spolupracujú a optimalizujú svoje aplikácie pre Apple a ich mobilné procesory. Preto v ich nedávno pridanom benchmarku vidieť jednoznačný náskok voči dvom generáciám starému iMac.

Ide o pekné čísla. Je však otázne nakoľko sa budú zhodovať s praxou. Niektoré údaje môžu byť len marketingový ťah. Iné môžu byť skreslené len pre použitie špecifickéj technológie. Napríklad v prípade Affinity je to Metal. Bolo by zaujímavé porovnať výsledky v OpenCL a Vulcan.

Optimalizácia pre ARM

Ak však vydržíme a nájde sa dosť odvážnych vývojárov, tak je isté, že výkon bude postačovať aj pre náročnejšie operácie. O čom sa môžeme presvedčiť aj pri nových zariadeniach ako iPad, iPhone. V optimalizovaných aplikáciách dokážeme strihať video, upravovať fotky a vykonávať aj náročné operácie. Má to však jeden háčik!

To čo robí iPad, iPhone prakticky nepoužiteľným je obmedzenosť systému. Či bude nový OS X Big Sur na nových Mac zariadeniach riešením si nie som istý, lebo snom Apple je z rokmi vyvíjaného systému spraviť kostru, ktorá uspokojí len menej náročného užívateľa. Vzniklo na to aj celkom trefné meme. Pamätníci možno spomínajú na heslo z 93. roku: „Does More. Costs Less. It’s that simple.“, čo v preklade znamená „Robí viac, stojí menej. Také jednoduché to je.“

Späť k téme ARM procesorov. Architektúra ARM má podstatné nedostatky. Predovšetkým škálovateľnosť. Jeden port na všetky periféria? Nemožnosť rozšíriť RAM? Spracovanie mediálnych signálov bez rušenia? Celkovo kvalita integrovaných periférií je sporná. Pokazí sa Vám niečo? Smola. Môžete meniť celú dosku.

A ak ste náhodou jeden z tých moderných hipsterov, čo sa radi tvária enviromentálne, tak vedzte, že produkty Apple nie sú kvalitnejšie a rozhodne nie sú enviromentálne nezávadné. Aktuálna produktová línia je vyrobená takpovediac ako jednoliaty systém = nerecyklovateľné krátkodobé zariadenia, ktoré sa neopravuje. Zabudnite na to, že si zájdete k lokálnemu frajerovi, čo opravuje počítače. Máte jednoducho smolu. Apple ide proti zákazníkovi.

Je to smutné. Hlavne, keď sa mnohí oháňajú enviromentálnosťou a snahou chrániť prírodu. Pritom staré macbooky je možné používať s troškou vynaliezavosti ešte dnes! Od roku 2012 sa však situácia rapídne zmenila. S nástupom nových procesorov sa situácia určite nezlepší. Berte to prosím na vedomie.

Vnútornosti v notebooku zliate dokopy sú predzvesť nemožnosti nie len modifikácie, ale aj opráv. Meniť sa bude kus za kus. Zálohy vašich dát? Ideálne len cez platený cloud a ak sa rozhodneme pre väčšie úložisko, tak si priplatíme. A nie málo! Mokrý sen kapitalistov a akcionárov. O nevýhodnosti ukladania osobných dát hádam ani netreba hovoriť.

Keď Apple prehlási, že pridáva bezpečnosť, tak to znamená, že nám uberá slobodu. Napríklad pripojiť si k nášmu počítaču čo chceme. O tom, čo si pripojíme bude rozhodovať Apple! Samozrejme za príplatok – Apple daň.

Absencia eGPU

Zásadný problém vidím v absencii eGPU. Tomu sa samozrejme nemôžeme diviť. Nová architektúra nemá za sebou dekádu vývoja ako x86. Preto ak sa domnievate, že si výkon vylepšíte pripojením externej grafiky cez USB-C, tak vás sklamem. eGPU nie je podporované.

Som zvedavý ako tento problém Apple plánuje riešiť pri svojich výkonnejších radách zariadení ako je macbook Pro.

Zhrnutie

Len stručne pre tých, čo čítajú úvod a záver.

  • Na sľubovaná rýchlosť v aplikáciách si ešte počkáme
  • Praktické využitie M1 je zatiaľ len k základnej administratívnej práci
  • Množstvo funkčných aplikácií pre M1 nebude až tak veľa
  • M1 prinesie ešte viac obmedzení a neslobody
  • nemožnosť pripojenia eGPU
  • Skvelá výdrž na batériu – priemerne 16 hodín
  • Relatívne zaujímavý výkon pre podporované aplikácie
  • Možnosť spúšťania niektorých aplikácií pre iPad a iPhone (musí povoliť vývojár)

A preto radím každému, čo má rozum v hrsti, aby sa najbližšie 1-2 roky vyhol „novým“ produktom Apple. Trošku vyčkať. Jednak dáte signál Apple, že nie ste ovce a za druhé si ušetríte čas a nervy s riešením prípadných problémov, ktoré pri podobných early access „projektoch“ vznikajú.

Ak sa cítite na dobrodruha, záleží Vám na imidži a nevadí Vám byť pokusný potkan, tak smelo do toho. Naviac na jednoduchú prácu, prehrávanie videí budú počítače s M1 stačiť. Samozrejme k tomu by stačil aj starší macbook alebo chromebook. Tie sa samozrejme nemôžu pochváliť extrémnou výdržou a pasívnym chladením!

A či ide o investíciu do budúcnosti? Podľa mňa nie. Síce časom možnosti využitia procesoru M1 pribudnú, nemyslím si, že konkurencia bude dlho zaostávať. Procesory M1 ukazujú vynikajúci výkon pri práci s java scriptom čo určite poteší užívateľov facebooku a zle optimalizovaných či komplexných aplikácií. M1 sa taktiež môže pochváliť skvelými výsledkami pri práci s kompresiou a editáciou H264/H265 videí. Na prácu s profesionálnymi nekomprimovanými formátmi nestačí.

Tu by pomohla hardware akcelerácia cez grafickú kartu. Bohužiaľ podpora pre eGPU sa do M1 nezmestila. Okrem toho sa nedá rozšíriť ani RAM ani HDD. To ma privádza k myšlienke, že Apple dúfa, že každý rok alebo dva budeme zariadenie meniť za nový model. Podobne ako telefón.

Pozitívom je, že sa architektúre ARM procesorov konečne dostáva väčšej pozornosti. Či prekoná archaickú architektúru x86 sa ešte uvidí. Teším sa na to čo prinesie budúcnosť.


Publikovaný

v

od

Značky: