Ako oživiť starý počítač?

Máš pocit, že tvoj počítač patrí na šrotovisko? Nezúfaj skús Chrome OS Flex. Google v spolupráci Neverware sprístupníl svoj CloudReady ChromeOS, ktorý funguje aj mimo chromebook a môžete ho nainštalovať aj na svoj osobný počítač alebo notebook.

Chrome OS je ideálny operačný systém pre staršie a pomalšie počítače. Je to tiež operačný systém jednoduchý na ovládanie. Ideálne pre ľudí, ktorí nevyžadujú plnohodnotný Linux alebo im skončila podpora operačného systému pre ich počítač či notebook.

Podpora starých Apple Macbook

Apple je povestný tým, že svoje staršie zariadenia ďalej nepodporuje. Aj napriek tomu, že tieto zariadenia sú aj naďalej funkčné a použiteľné. ChromeOS Flex vypĺňa túto medzeru a má podporu aj pre MAC počítače.

Čiže ak na vašom počítači alebo notebooku skočnila podpora operačného systému OS X, tak nemáte veľmi čo stratiť. Skúste ChromeOS, ktorý sa naviac v istom ohľade a správaním grafického prostredia ako aj touchpadu podobá macbooku. To užívatelia isto ocenia.

Užívatelia macbooku a mac počítačov majú ešte možnosť pozrieť neoficiálnu podporu OS X systému. Toto riešenie však neodporúčam bežným užívateľom. Skôr či neskôr narazíte na určité obmedzenia či komplikácie. No za pokus samozrejme nič nedáte.

Výhody aj nedostatky

ChromeOS je špecializovaný operačný systém pre chromebook zariadenia, ktoré využivajú infraštruktúru google technológie zameranú na online cloud aplikácie. Preto je ChromeOS z veľkej časti závislý na pripojení k internetu.

Jeho upravená verzia Flex dokáže pokryť veľkú vzorku počítačov, za čo z veľkej miery vďačí Linux kernelu. Ale aj napriek tomu sa môžu objaviť určité problémy s kompatibilitou pri niektorých zariadeniach a perifériach. To je však malá daň za možnosť používať počítač, ktorý by inak skončil na smetisku.

Netreba sa však zbytočne báť. Chrome OS je optimalizovaný a na väčšine hardware funguje lepšie ako iné operačné systémy. Treba ale dodať, že Flex narozdiel od bežného Chrome OS inštalovaného do chromebookov nepodporuje Android aplikácie a virtualizácia je dostupná len na niektorých vybraných počítačoch. Sú to ale funkcie, ktoré by ste na starších a slabších počítačoch zrejme nevyužívali. Treba ešte doplniť, že nie všetky modely umožňujú inštaláciu Linux aplikácii, čo súvisí s vyššie spomínanou podporou virtualizácie.

Najprv vyskúšajte

Výhodou je, že ChromeOS Flex je možné pred inštaláciou vyskúšať ako tzv. LiveUSB. Ba dokonca inštalácia do počítača nie je nevyhnutná. Čo oceníte aj v prípade, že máte poškodené interné úložisko alebo sa do vášho systému v počítači neviete dostať. Určite oceníte podporu súborového systému NTFS, čo Vám umožní urobiť zálohu vašich Windows súborov.

Linux

Ak potrebujete plnohodnotné používanie aplikácií stojí za zváženie inštalácie samotného Linuxu na ktorom je postavený aj Chrome OS. Na začiatok odporúčam niektorú z nasledujúcich distribúcií:

  • Ubuntu
  • Pop!_OS
  • Zorin
  • Elementary
  • EndeavourOS (ideálne pre odvážlivcov a fanúšikov Arch Linux)

Linux pre staršie počítače

Pre staršie počítače je vhodné najprv systém vyskúšať z Live USB. Pri naozaj starších počítačoch odporúčame v prvom rade vymeniť starý klasický HDD disk za SSD a pridať RAM, minimálne 4GB. Vďaka moderným technológiam to je minimum nevyhnutné k surfovanie po internete. V opačnom prípade sa musíte zmieriť s istými kompromismi.

Na surfovanie jednoduchých webových stránok ako je napr. wikipédia si vystačíte aj s 2GB. Využívanie funkcie viacerých tabov však nie je dobrý nápad. Budete si musieť častejšie vystačiť s jedným alebo dvomi otvorenými tabmi.

Nezávisle od zvolenej distribúcie a podobne ako pri Chrome OS treba zvoliť jednoduchšie grafické rozhranie ako je napr. LXDE, LXQt, XFCE alebo OpenBox. Skúsiť môžete ešte Budgie, ten od verzie 11 prechádza na Enlightenment, ktorý je povestný svojou nenáročnosťou na systémové požiadavky pri zachovaní vizuálneho zážitku.

Za zváženie ešte stoja tilovacie window manažére, ktoré eliminujú potrebu zbytočného grafického výkonu a umožňujú zvýšenú produktivitu. Daňou je nutná trpezlivosť a učenie sa novej paradigme.

Pre koho je ChromeOS?

Jednoznačne pre menej náročných užívateľov, ktorí si vystačia s online webovými nástrojmi. Ak chcete na počítači používať špecializované programy a nástroje, ktoré je nutné inštalovať a používajú grafické prostredie, je potrebné siahnuť po inom operačnom systéme. Chrome OS umožňuje inštalovať aj Linux aplikácie, ale ako som zmienil vyššie, táto možnosť nie je dostupná pre všetky počítače.

V prípade, že počítač nepoužívate s pripojením do internetu, tak nič neinštalujte a pokojne používajte aj svoj starší operačný systém. Problém však vidím v prípade, keď chcete s takýmto starším počítačom pristupovať na internet. Vtedy je naozaj dôležité aby Váš počítač bol zabezpečený a mal potrebné aktualizácie a záplaty. A práve vtedy je ChromeOS veľmi dobrá varianta.


Publikovaný

v

od

Značky: