Ako zistiť či váš telefón hackli

Konečne sa medzi ľudí širšia dostala informácia, že nie sú v bezpečí. Nezávisle na tom či máte úžasný iPhone alebo najnovší Android, všetky zariadenia je možné napadnúť hackom Pegasus. A to je len jeden z mnohých.

Každopádne ak si chcete preveriť či bolo vaše zariadenie hacknuté, na githube je dostupný nástroj, ktorý Vaše zariadenie preverí. Treba však brať do úvahy, že je potrebná znalosť práce s príkazovým riadkom. Nástroj funguje pod Linux a MacOS. Vo Windowse je možné nástroj spustiť na WSL (Windows Subsystem on Linux). Postup ako nástroj nainštalujete nájdete na stránke nástroja na githube.

https://github.com/mvt-project/mvt

Riešenie bezpečnosti sa pre mnohých nemusí javiť ako podstatná v krajine, kde sloboda prejavu nie je obmedzená, ale situácia sa môže ľahko zmeniť. Pamätníci by o bývalých totalitných režimoch vedeli rozprávať. Obmedzovanie už v menšom začalo na rôznych verejných platformách. Je preto nanajvýš dôležité dbať na zachovaní svojho súkromia a možnosti slobodne komunikovať. Preto nenechávajte dvere dokorán otvorené hoci si myslíte že nemáte čo skrývať. Nie všetci majú totiž s vami dobré úmysly.

Nedavné útoky čínskych hackerov, monopolizácia rôznych sektorov ako aj mnoho ďalších udalostí vo svete by nám mali byť dostačujúcim vystražným prstom. Zdá sa že technológie nad nami visia ako Damaklov meč. Buďme preto zodpovednejší. Apple ani Google nemajú záujem naše údaje ochraňovať. Pre nich sú kapitál – komodita s ktorou môžu obchodovať. A tak ako pyramídy v Gíze boli všetkým na očiach a stali sa terčom vyrkádačov hrobov, tak aj serverovne a produkty od spoločnosti Apple, Google či Microsoftu sú megaprojekty, ideálne ciele pre hackerov.