XML do CSV (xlsx)

Na heureke a nie len tam sa stretnete s formátom XML, ktorý slúži na komunikáciu medzi rôznymi aplikáciami. Niekedy sa však zíde takýto formát previesť do čistej textovej formy, ktorú zhltne aj Excel či Libre Office Calc. Riešením je konverzia XML do CSV.

Online nástroje

Ku konvertovaniu XML súborov do CSV formátu na internete nájdeme množstvo online nástrojov. Podľa zložitosti XML sa výsledok môže líšiť. Pri konverzii stromu kategórii heureka.sk sa mi však nepodarilo dosiahnúť požadovaný výsledok. Aj napriek tomu niektoré služby uvediem:

Excel alebo LibreOffice Calc

Úspešnejšie dopadlo importovanie prostredníctom Excelu a Calcu. Kupodivu riešenie je v skutočnosti triviálne a výsledok viac ako uspokojívy.

Naimportované data si môžete následne filtrovať upravovať podľa vašich potrieb. Celkový výsledok je možné uložiť napríkl do Excel formátu XLSX. Na použitie iného formátu tabuľkových súborov ako je napríklad otvorený tabuľkový formát ODS to nemá vplyv. Akonáhle dostanete údaje do tabuľkového editora, tak si môžete vybrať vami preferovaný formát. Ak nemáte špecifickú požiadavku, odporúčam používať ODS.

XML a Microsoft Excel

Umiestnenie funkcionality nájdete: Data > Z iných zdrojov > Importovať z XML

Následne sa vás Excel opýta na zdrojový súbor a na ktorý hárok a miesto v tabuľke má údaje naimportovať. Pri odlišnej schéme sa opýta na prispôsobenie. Stačí iba potvrdiť. Následne vo veľmi krátkom čase prejde import.

Nakoľko používam staršiu verziu Excelu, umiestnenie v novších verziách sa môže líšiť.

XML a LibreOffice Calc

Podobný postup nájdeme aj v bezplatnom kancelárskom balíku LibreOffice. V alternatívou Excelu v LibreOffice je Calc. Funkcionalita je umiestnená podobne a naviac len na dva kliky: Data > XML zdroj

Následne vyskočí ponuka, kde pre Zdrojový súbor kliknite na ikonu a vyberte XML súbor. Následne program vygeneruje štruktúru, ktorú môžete myškou vybrať. V závislosti od komplexnosti XML súboru budete mať na výber vybrať vami požadovaný strom. Obyčajne však stačí kliknúť na ktorukoľvek položku v „Priradiť k dokumentu“ a pokračovať výberom bunky cez kolonku „Priradená bunka“. Viac na obrázku nižšie.

Ak nemáte nastavené Ribbon rozhranie, tak cesta cez horné menu je rovnaká: Data > XML zdroj

XML a iné tabuľkové kalkulátory

Nepodarilo sa mi nájsť v Google Sheet podobnú funkcionalitu. Azda existuje nejaké riešenie vo forme rozšírenia. Nemal som však čas takéto riešenie hľadať.

Pre iné alternatívy k Microsoft Excel som importovanie neskúšal, ale verím že v lepších programoch sa bude nachádzať podobne. Ak máte skúsenosti s importovaním XML súborov do tabuľkových editorov či konvertovaním do iných súborových formátov, pokojne sa podeľte v komentároch pod článkom.


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: