Andor – Star Wars pre dospelých

Disney prekvapil. Posledný počin Andor je poriadna jazda pre vyzretého diváka aj fanúšikov. Tí, ktorí videli Rogue One a užívali si tento film rovnako ako ja, si budú podobne slastne vychutnávať Andor.

Upozorňujem, že Andor nie je pre každého! Za mňa je to však kvalitný „film„. Nie, nepomýlil som sa. Andor je v skutočnosti seriál, ale kvalita spracovania pripomína skôr filmovú produkciu. Úplný opak toho čo sme mohli vidieť pri seriály Obi Wan alebo Chronicles of Boba Fett, ktoré pôsobia skôr ako televízna produkcia či paródia.

Preto každému zrelému divákovi milujúcemu Star Wars vrelo odporúčam Andor. Obavy nie sú na mieste. Andor je určený pre dospelé publikum. A tomu aj odpovedá surovosť a pochmúrna atmosféra. Film rozhodne nejde v šľapajách Disney produkcie, ale je tým stvárnením hviezdných vojen, na ktoré mnohí fanúšikovia čakali. Od prvého záberu až po posledný je cítiť kvalitu a inovatívny prístup. Ba čo viac, dočkáte sa mnohých easter eggov a prepojení na ságu.

Ach a ten zvuk a hudba! Seriál určite pozerajte s kvalitným audiom alebo sluchátkami. Oplatí sa. Rovnako ako v Rogue One či Mandalorian je zvuková stránka seriálu Andor brilantná. Je vidieť, že si tvorcovia dali naozaj záležať a snažia sa divákovi dať iný zážitok z prostredia Star Wars. Podarilo sa!

Vrelo odporúčam každému divákovi tento seriál nepozerať popri inej činnosti či žehleniu. Nič Vám to nedá a o veľa sa pripravíte. Tento seriál si pýta vašu oddanosť a pozornosť. Odmenou bude, že vás vtiahne do napínavých a dramatických situácii bežného života vo svete Star Wars.

Nahliadnete do života ľudí, ktorí majú svoje problémy a trápenia. Nejdú však do úplnej bežnosti. Ale do psychologického pozadia našich obľúbených postáv, ktorým nebolo v ságe možné venovať dostatočnú pozornosť. Pochopíme motívy postáv, ktorých hĺbka je viac ako len príbeh bežného hrdinu. Nie sú to príbehy dobra proti zlu. Lebo zlo v skutočnom svete nie je tak jednoznačné ako v rozprávkových príbehoch.

Zaiste sa nájdu aj takí, ktorí budú namietať. Pre niekoho to už nebude Star Wars. Ale za mňa je to jednoznačne najlepšie stvárnenie Star Wars doposiaľ. Je vidieť, že autori si na svoje ramená zobrali ťažkú úlohu. Neoslovoje široké publikum. To nevadí. Mňa si získali. Tvorcom sa podarilo sa pripomenúť a v mnohom aj predbehnúť Rogue One.

Som rád, že sa tvorcovia seriálu Andor, nevybrali po prapôvodnej naivnom a miestami infantilnom prevedení, ktoré pripomína viac epickú high fantasy vo vesmíre a nie surový divoký západ, ktorým Star Wars pôvodne mal byť.

Bolo by zaujímavé vedieť, čo si o tomto počine myslí George Lucas.


Publikovaný

v

od