Zodpovedný web a internet?

Ako vnímate súčasnu podobu webu? Ste s ňou spokojný? Lebo ja nie! A ani vy by ste nemali. Môžeme sa ešte zachrániť? Ja verím, že áno. Ako?

Písal som to už v rozsiahlej sérii. Súčasný web je pohroma. Nie len technologicky. Horor je aj forma akou sa servírujú údaje a celkový užívateľský zážitok. Väčšina webov sú samé reklamy, vyskakovacie okná, sledovacie scripty, analytiky, duplicitný obsah a pod. Je ešte vôbec šanca aby sa to zmenilo?

Chrome je rakovina

Okrem Firefoxu všetci veľkí hráči prešli na jadro Chrome. Človek by si myslel, že preto, lebo je Chrome tak dobrý. Bohužiaľ nie!

Tak ako kedysi bol Internet Explorer nepriateľom webu pre svoje majoritné postavenie na trhu, tak to isté dnes platí o Chrome. Ak sa objaví chyba v chrome, tak je hneď vo všetkých rozšírených prehliadačoch. Napríklad nešťastná a roky neopravená chyba škálovania obrázkov pri zapnutej hardwarovej akcelerácii.

A prečo je teda Chrome tak rozšíreny? Chrome bol jednoducho často predinštalovaný na Android zariadeniach a množstvo služieb ako je vyhľadávanie Google alebo Gmail vytrvalo otravovalo s upozornením na používanie ich prehliadača. Za toto zneužívanie majoritného postavenia ako vyhľadávača tak aj emailovej služby Google nie raz dostal pokutu.

A Nemalo to očividne význam. Firma si ďalej hovie a rozťahuje svoje pôsobisko ako aj uzurpuje podobu webu. Robia si vlastné jazyky, vlastné formáty a presadzujú ich voči konkurenčným rôznym zvýhodňovaním. Napríklad WebP obrázky sú preferované vyhľadávačom Google viac ako iné formáty. SEO sa teda obmedzuje výhradne na Google.

A samorejme Chrome má aj výhody. Napr. je crossplatformový. Rozbehať ho teda môžeme na akomkoľvek zariadení a operačnom systéme. Taktiež základ prehliadača Chromium je Open Source, ale…

Open source je len slovo

V skutočnosti väčšina technológii v samotnom Chrome sú closed source. Základ na prehliadanie webového obsahu, teda engine je síce open source, ale mnohé funkcie v prehliadači sú vlastnené spoločnosťou Google.

A povedzme si to narovinu. Reálne len promile ľudí dokáže vidieť do kódu programu tak komplexného ako je webový prehliadač. To že tá možnosť tu je fajn, no len málo ľudí mimo Google vie s týmto kódom pracovať. Dnes totiž webový prehliadač dokáže takmer všetko a jeho jadro je plné rôznorodého kódu. Vpodstate prehliadač už môže slúžiť aj ako operačný systém. Či je to správne je na pováženie, ale aj to je cesta.

A to že je niečo Open Source ešte neznamená, že bežní užívatelia majú dosah na to čo sa do prehliadača vloží alebo nevloží. Napríklad pridanie alebo odstránenie podpory nejakej technológie a pod. O všetkom nakoniec rozhoduje Google a ich vedenie. A to sa vždy bude rozhodovať podľa obchodných princípov profitu.

A potom teda nastáva otázka či Open Source nie je len slovo a marketingová stratégia. Nehovorím, že je to zlé, ale netreba sa nechať oklamať. Lebo Chrome je vlastnený korporátom a to je zásadné. Napríklad Firefox vlastní nadácia. Ich záujmom nie je primárne profit. Aj preto je Firefox z môjho pohľadu lepšou voľbou.

Kontrola nad prehliadačom

Rozsah použiteľnosti webových prehliadačov sa s modernými technológiami rozšíril. Dnešná podoba prehliadačov je príliš komplexná a často preberajú úlohu na úrovni operačného systému. A tak ako pri operačnom systéme tak aj pri webových prehliadačoch platí, žeby sme ich mali mať pod kontrolou. Predovšetkým v dobe internetu.

Bezpečnosť tkvie predovšetkým nad schopnosťou danú aplikáciu ovládať a mať kontrolu nad tým, čo robí či nerobí. Aj preto v moderných prehliadačoch existujú samostatní správcovia aplikácií, ktorí monitorujú jednotlivé taby ako samostatné procesy. Do akej miery máme skutočnú kontrolu nad tým, čo daný proces robí určuje kvalitu webového prehliadača. Aspoň z môjho pohľadu.

Pre príklad si pozrime koľko neznámych procesov dokáže jeden tab vyvolať pri návšteve jednoduchej stránky. Enormné množstvo kódu sa ukladá do operačnej pamäte RAM hneď v niekoľkých procesoch. Záťaž na počítače je závratná. Priam desivé koľko zbytočného balastu sa v pozadí nášho počítača musí spracovať a často pre webovú stránku, ktorá si to ani nezaslúži…

O to horší je celý problém, že kontrola nad tým, čo prehliadač robí a nerobí je minimálna. Odpoveďou by mohlo byť, že väčšina užívateľov o to nemá záujem. To je z veľkej časti pravda, ale väčšina má málokedy pravdu. Práve inteligentná menšina tvoriaca pravidlá a zákonitosti týchto technológii je za nich morálne zodpovedná.

Ale pravda je aj taká, že už ani samotní vývojári prehliadača sa nesnažia pochopiť rozsiahlosť ohavnej ozrutnosti tejto beštie. Iba slepo veria, že ten čo to robil pred nimi vedel čo robí. Oni na tom postavia niečo ďalšie. A beštia rastie… no uvidím do kedy. Už aj tvorcovia Firefoxu pochopili, že musia jadro ich prehliadaču prekopať. Či to pochopia aj v Google je otázne. No čo je horšie, tak to bude pod taktovkou korporátu, ktorý nehanebne diktuje použité technológie a podobu internetu.

Ak problém nevidíme, tak sa oň nezaujímame a neviem ho ani uchopiť. Obyčajne ľudský mozog abstrahuje a zjednodušuje. Aj preto mnohí nevedia pochopiť rozsiahlosť problému. Ale predsa existuje jednoduchý príklad. Vyskakovacie okna cookies či blokovanie určitých elementov. A potom si ľudia musia inštalovať rozšírenia ako je napr.: adblock.

Problém pluginov je v tom, že si pýtajú ďalšie zdroje naviac a pritom ide o funkcionalitu, ktorá je pri prehliadaní webu často zásadná. Napríklad nemám záujem o video zdelenia na weboch, kde o video záujem nemám. Prehliadač mi túto možnosť neumožňuje. Proste mi automaticky spúšťa video a zbytočne vyťažuje procesor a grafiku. O zvukovom sprievode ani nehovorím.

Závislosť webov od java scriptu je tiež zvláštny fenomén. Väčšina webov už bez java scriptu ani nefunguje. Pritom čitateľnosť kódu webovej stránky by mala byť priorita. Ak nie kvôli rýchlosti webu a prehľadnosťi tak pre ľudí, ktorí majú problém so zazrakom…

Dalo by sa pokračovať a rozprávať o tom ako je to nahovno. Faktom ale je, že je to v našich rukách. Aký prehliadač používame a aké technológie tolerujeme, taký svet utvárame.

Cestou je blokovať javascript, cookies a pod. nezmysly, ktoré na 90% weboch nemajú čo robiť. Nepoužívať chrome ani jeho odnože ako je Edge, Opera a pod. Ľudia musia rezolutne odmietnúť otravný obsah a agresivitu reklamného a analytického obsahu.

Zodpovední vývojári

V prvom rade by sa mali zamyslieť vývojári. Súčasné technológie sú prekomplikované. Často v dôsledku neuváženého používania zbytočných frameworkov alebo nevhodných technológií. A ako by povedali praotcovia programovania – menej kódu je viac. To platí aj o funkcionalite. Súčasný trend prehnane monolitických aplikácií je katastrófa. O to viac ak sa to prenesie na niečo také ako je webový prehliadač.

Rozumiem, že užívateľ nechce používať na všetko zvlášť aplikáciu, keď to všetko môže robiť v pohodlí jedného okna – webového prehliadača. Veď je všetko online. Ale je to dobré? Kto o tom rozhodne? Nuž… Jedine my! Vývojári…


Publikovaný

v

od

Značky: