Ovládanie doplnkového okna OS X klávesnicou

Pri ukladaní a príležitostne aj v iných situáciach operačný systém OS X vyhodí okno s ponukou, ktorú je potrebné potvrdiť. Možno aj Vás unavuje klikať myškou a kladiete si otázku ako takéto okná potvrdiť z klávesnice. Mám riešenie a budete sa čudovať ako jednoduché je.

Každý kto ma pozná dlhšie vie, že milujem efektívnosť. Preto milujem, keď môžem pracovať pomocou skratiek na klávesnici a ideálne, keď nemusím používať myšku alebo touchpad. Predovšetkým, ak nepracujem v grafickom programe, ale píšem text. V OS X však existuje situácie, kedy zrazu musíte použiť myšku aby ste určité okno potvrdili alebo zrušili. Alebo nie?

Pre používanie klávesy tabulátora (skr. tab) musíte ísť do „Systémové nastavenia > Klávesnica > Skratky„, kde pre položku „Plný prístup klávesnice…“ zvolíte políčko „Všetkými ovládacími prvkami„.

Upozornenie: Aktualizácia od verzie OSX 11.7 (Big Sur), viac na konci článku.

Toto Vám umožní používať klávesu TAB na všetkých oknách a prvkoch, čo bude zobrazené zvýraznením okolo tlačítka. Stlačením klávesy TAB alebo Shift + TAB budete môcť prepínať medzi jednotlivými tlačítkami.

Ak si naozaj neprajete súbor uložiť, tak existuje skrytá funkcia, ktorá je v systéme od verzie OS X Lion. Stlačenie klávesy Cmd ⌘ + Backspace ⌫ zrušíte okno a zmeny v súbore neuložíte. Pre niektoré staršie aplikácie sa používa pôvodná skratke Cmd ⌘ + D

Človeka občas prekvapí ako sú niektoré funkcie v systéme OS X pred užívateľmi skryté a neintuitívne. V tomto prípade je to celkom pochopiteľné. Nikto si predsa nechce nechtiac zmazať neuložený súbor 😉

Aktualizácia 6.10. 2023

Od verzie OSX 11.7 (Big Sur) je možné Nastavenie prepínania tabulátorom zapnúť v nastaveniach klávesnice pod položkou Navigácia pomocou klávesnice.


Publikovaný

v

od