Prečo nepoužívať Windows 11

Už ste to počuli? Microsoft ohlásil Windows 11! Ja viem, je to stará novinka. Nevadí. Veď sú tým zaplavené všetky média. Windows 11 to, Windows 11 tamto… Ale chcel som o inom. Dám Vám radu. Ak aj patríte medzi šťastlivcov, ktorým Windows 11 pôjde, tak si ho prosím neinštalujte! Áno, dobre čítate. Neinštalujte si Windows 11! Prečo? Čítajte ďalej…

Nebudem to zapierať. Som odporca Microsoftu. Posledné roky prináša jeden nezmysel za druhým. Posledný kvalitný systém bol Windows 7. Posledný dobrý kancelársky balík bol Office 2007, ktorý nemal Ribbony, to sú tie priblblé veľké ikony namiesto vyhľadávateľného menu. Ale ani ten starý Office nebol žiadny šampíon v oblasti spoľahlivosti otvárania dokumentov či bezpečnosti. Nezmysel menom Microsoft Store či prepádak Windows Phone sú už len čerešničkou na torte.

Donedávna som veril, že Microsoft má aspoň kvalitné zariadenia. Koľké sklamanie ma čakalo… Kvalita klávesníc, myšiek a vlastne všetkých periférií šla rapidne dole. To platí aj pre konzoly. Na druhú stranu Sony sa tiež veľmi nepochlapilo, tak prečo by sa MS mal unúvať. Ale aj notebooky. Celá Surface línia je fiasko. Spracovanie materiálov a použitá technológia sú na zaplakanie. Predávať notebooky v 2021 s úbohou operačnou pamäťou 4GB RAM, ktorá nestačí na základné surfovanie po internete?! Asi netreba pokračovať.

Dobre, možno som len starý a neprispôsobivý, veď sú tu zaiste aj svetlé body. Áno, sú! Podpora Linuxu pod Windows 10, ktorú som aj tak nikdy nepoužil (a celé to vzniklo len pre lepší market share, hakoľko developeri preferujú Linux). Hmmm, hmmm, hmmmmmm… to je asi tak všetko. Naozaj ma nič ďalšie nenapadá.

Problém na starých počítačoch

Windows 11 neprináša pre staré počítače nič viac ako len koniec životnosti. V dobe, keď sú periféria na počítače drahé a vo svete panuje nedostatok čipov s odhadom nedostupnosti aj v budúcich rokoch je odpísanie väčšiny stále funkčných počítačov tak nejako hlúposť. Nehovoriac o všetkých tých rečiach o ekológii a snahe obmedziť zbytočné plytvanie zdrojmi a teda produkovania odpadu. Skrátene povedané, Windows 11 nefunguje na starších počítačoch a zrejme ani nebude. A aj keby áno, tak sa treba pripraviť na typický problém s príchodom nového Windows – nekompatibilita so starými perifériami.

Možná nekompatibilita ovládačov na staré zariadenia je klasický problém. Nemyslím si, že Windows 11 bude v tomto smere iný. Bude trvať dlhú dobu než sa väčšina ovládačov opraví a prinesie kompatibilitu aj pre Windows 11. Skôr sa však treba pripraviť, že sa tak nestane. Väčšina výrobcov svoje staré produkty jednoducho nebude podporovať.

Viac sledovania a telemetrie

Väčšine ľudí to nemusí prekážať. Mne to však prekáža. A malo by aj Vám. Tá akože neškodná telemetria totiž sleduje náš počítač a jeho obsah. V dobe keď sa problematike AI a neoprávnenému prístupu venujú odborníci na bezpečnosť by sme mali všetci zbystrieť. To že Facebook a iné sociálne siete naše právo na súkromie porušújú je tiež problém. Väčší je však, keď to robí aj operačný systém.

Telemetria naviac vykonáva v pozadí počítača operácie, ktoré zbytočne zaťažujú a teda aj spomaľujú počítač. V pozadí sa dejú veci nad ktorými nemáme kontrolu. Nevedno čo takáto služba robí a prečo to robí. Hackeri a teda aj vírusy takúto službu môžu využívať a tváriť sa ako neškodný program, ktorý odosiela údaje len do Microsoftu.

A preto si od Windows 11 určite nesľubujte viac súkromia a bezpečnosti. Skôr naopak. Naviac sa pripravte aj na to, že systém bude viac monitorovať aké programy používate a ako ich používate. Čo takpovediac súvisí so zasahovaním do našej slobody.

Viac automatických aktualizácii

Najväčším problémom Windows 10 boli automatické aktualizácie. Tie považujem za jedno z najväčších zverstiev moderného IT. Síce sa môže zdať, že automatické aktualizácie sú dobrý nápad, vo väčšine prípadoch napáchajú viac škody ako úžitku. Šťastlivejší užívatelia si samozrejme žiadnej zmeny nevšimnú. V praxi sa bohužiaľ stretávam s chybami, ktoré spôsobili práve nevyžiadané aktualizácie. Občas vypadne nejaký ten ovládač, nejaký program prestane pracovať a v najhorších prípadoch sa počítač nespustí. Čo je podľa mojej mienky závažná chyba operačného systému. Od Windows 11 sľubuje častejšie aktualizácie a teda aj častejšie poruchy a viac práce pre správcov.

Nové chyby

Každá nová verzia programov so sebou prináša množstvo nových chýb. Systémy nevynímajúc. Môže za to aj fakt, že množstvo kódu každou verziou pribúda. Mnoho kódu je postaveného na prehistorickej a často zle zdokumentovanej a nedotiahnutej aplikačnej vrstve, ktorá je základom pre nové vrstvy. Dalo by sa to prirovnať k babylonskej veži. Dá sa preto očakávať, že nový systém prinesie množstvo nových chýb a nedostatkov.

Zhoršená použiteľnosť

Aj keď na prvý pohľad a napriek reklamnej kampani o revolučnom dizajne, ktorý len imituje OS X a niektoré Linuxové prostredia sa nedá hovoriť o zlepšení. Tento tak nejako čudný a hybridný dizajn jednoducho nefunguje. Mnoho Linuxových prostredí má použiteľnosť ďaleko lepšie zvládnutú ako nový Windows. Ťažko tomu uveriť, ale je to naozaj tak. Grafické prostredia v Linuxe sú krajšie a funkčnejšie.

Aj negatívna reklama je reklama

Najväčší problém médií je v tom, že si neuvedomujú, že aj negatívna reklama je reklama. Tento článok bohužiaľ do ohňa len prilieva olej. Každopádne časté opakovanie a písanie o Windows, aj keď negatívne viac napomáha šíreniu a popularizácii nového Windowsu. Môže za to náš lenivý a nedokonalý mozog, ktorý vníma viac krát opakovanú vec, hoci negatívnu ako pozitívnu informáciu. A teda aj napriek negatívnemu hodnoteniu sa v nás nakoniec prebudí zvedavosť a volíme lož z milosti len pre zachovanie komformity.

Z toho dôvodu ľudia aj napriek upozorneniam budú skúšať Windows 11 a nakoniec presviedčať iných, že to až tak zlé nie je. Neskôr sa dokonca môže stať, že ľudí, ktorí na Windows 11 neprejdú nazvú spiatočníkmi alebo chudákmi, čo nemajú na nový počítač. Vystríham vás! Nenechajte sa obalamutiť suchým rožkom!

Používajte Linux, Hackintosh, BSD alebo ak už musíte používať Windows, tak niektorú staršiu verziu. Ale v žiadnom prípade neinštalujte Windows 11! Aj keď to teraz mnohí nevidia, urobíte tým službu ľudstvu.


Publikovaný

v

od