Ako vybrať dobrú VPN

Nedávno som riešil problém s výberom dobrej VPN. Prišiel som k nasledovnému záveru.

Čo je VPN

Ak neviete čo je VPN, tak si prečítajte niečo na wikipédii. V krátkosti ide o virtuálnu sieť, kde je vaša skutočná IP adresa maskovaná pod cudzou IP adresou. VPN môžeme používať pre pripojenie na servery, ktoré vyžadujú IP adresy viazané ku konkrétnej krajine. Môže ísť napríklad o regionálne služby konkrétnej krajiny, kde správcovia siete rozhodli, že bude služba prístupná len rezidentom danej krajiny. VPN naviac slúži na maskovanie vašej polohy a celkovo je ďalšou bezpečnostnou vrstvou pri surfovaní po internete.

VPN tiež slúži na zachovanie slobody a otvorenosti internetu. Bezhraničný internet nie je niektorých krajinách samozrejmosťou. Po novom to začína platiť aj pre nás v Európe. Úrady a totalitné systémy sa snažia internet a komunikáciu na ňom regulovať pomocou blokovania „nevyhovujúcich“ zdrojov. A práva vďaka VPN je možné tieto obmedzenia obchádzať.

Najlepšia VPN

Nič také ako najlepšia VPN neexistuje! Výber je závislý na vašich potrebách a obmedzeniach. Ak Vám ide o obchádzania streamovacích služieb ako Netflix, HBO, Amazon a pod., tak potrebujete rýchlu VPN, ktorá sa zaoberá práve týmto problémom. To platí aj v prípade častého sťahovania veľkých súborov. Ak je váš záujem pragmatickejší a potrebujete len maskovať svoju IP adresu alebo pristupovať k inak neprístupným webom môžete si vystačiť aj s bezplatným riešením.

Výber dobrej VPN?

Platí jednoduché pravidlo. Najlepšie VPN neponúkajú všetko.

Skutočne dobré VPN neinvestujú do marketingu, ale do lepšej infraštruktúry. To znamená, že neponúkajú affiliate program alebo zľavnené predplatné. Nevyskakuje Vám na nich reklama.

Affiliate program VPN služieb

Ako odhalíte, že nejaká VPN služba ponúka affiliate? Jednoducho na stránke použite vyhľadávanie a hľadajte výrazy „affiliate“, „partner“ a pod.

Čím väčšiu províziu daná služba ponúka, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa spoločnosť zameriava viac na predaj ako na tvorenie hodnoty. Niektoré spoločnosti ponúkajú až 50% províziu. Pozoruhodné. Preto sa nečudujte rôznym webom, kde porovnávajú rôzne VPN služby a víťazmi sú prevažne tie isté riešenia. Všetky takéto odporúčania končia affiliate odkazom.

Affiliate odkaz odhalíte jednoducho. V štruktúre URL adresy sa nachádza dlhý textový reťazec v ktorom sa často nachádzajú slová ako aff, affil, partner a pod. Celkovo dlhé odkazy s číslami vedúce na stránku danej služby je podozrivá. Dajte si na to pozor!

Krajina sídla

Dôležitým faktorom VPN je krajina, kde je sídlo spoločnosti a teda pod ktorú jurisdikciu daná spoločnosť patrí. Niektoré krajiny umožňujú alebo lepšie povedané neregulujú telekomunikačné siete tak ako iné krajiny.

Taktiež mnohé krajiny spolupracujú s nadnárodnými regulačnými úradmi na kontrole internetu. V takom prípade je anonymizácia vášho pripojenia z väčšej alebo menšej časti ilúzia. Pretože čokoľvek odošlete je najprv spracované na uzloch národných telekomunikačných providerov, ktorí majú povinnosť takúto komunikáciu zaznamenávať alebo inak sledovať. A čiže aj keď VPN provider túto povinnosť nemá, provider pripojenia áno. Do akej miery je vaše pripojenie zabezpečené a zakryptované je ďalšia otázka a viac-menej otázka dôvery k danej VPN službe. Platí pravidlo – open source služba nemá čo skrývať.

Registrácia

Dôležitým ukazovateľom je akou formou sa do danej služby registrujete alebo prihlasujete. Ak na registráciu potrebujete zadávať vaše osobné údaje, garantujem Vám, že celý proces anonymizácie ste týmto krokom anulovali.

Ak Vám ide o anonymitu na internete, nikdy nepoužívajte VPN, kde ste vkladali vaše osobné údaje ako je meno, priezvisko, mobil, email a pod.

Platenie

Platenie je ďalší kritický bod v prípade anonymity. Forma platby jasne poukazuje na prístup spoločnosti k osobným údajom svojich používateľov. Ak použijete vašu platobnú kartu napísanú na vaše meno, tak je o vás vedený záznam, ktorý je predmetom finančného registra, ktorý je ľahko vystopovateľný až k vašim dverám. O to viac ak je sídlo spoločnosti v krajine, ktorej jurisdikcia vyžaduje zápis o transakciách a pod.

Zhrnutie

Zhrňme si to. Podľa čoho určíme, že ide o dobrú VPN?

 • Anonymita
  • Možnosť platby kryptomenami bez nutnosti registrácie do platobnej brány
  • Bez nutnosti registrácie a udávania osobných údajov
 • Podporuje OpenVPN, ale predovšetkým wireguard
 • Má podporu pre viacero operačných systémom
 • Je Open Source
 • Veľké pokrytie serverov po celom svete
 • Nemá affiliate program
 • Neotravuje s reklamami
 • Sídli v krajine ochraňujúc práva slobody a súkromia

Samozrejme, toto sú len základné parametre, ktoré určujú kvalitu VPN. Pri výbere kvalitnej služby poskytujúcej VPN pripojenie sa môžeme rozhodovať aj na základe ďalších vlastností a parametrov. Cieľom tohto príspevku však nie je urobiť rozhodnutie za užívateľa, ale naviesť k lepšiemu výberu služby a predovšetkým kritickému mysleniu.

Máte aj vy skúsenosť s VPN? Napíšte o ňom do komentárov nižšie.


Publikovaný

v

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *