Debilita moderných IT-čkarov

Už som to pár krát naznačil v iných článkoch súvisiacich s modernými technológiami. Problém je v tom ako sa dnes pristupuje k riešeniu IT problémov. Aj som si na to zvykol… Akurát dnes to dosiahlo bod varu.

Celá situácia začala tým, že som si uvedomil, že z nemenovaného systému zmizla určitá funkcionalita. Pozriem na nete a hľa – kopec ľudí sa sťažuje prečo daná funkcionalita zmizla. Bavíme sa o tisíckach ľuďoch. Najlepšie na tom je, že od nahlásenia chyby ubehol viac ako rok. A prístup vývojárov? Vlažný. Priam ľahostajný.

Ako fakt by už stačilo! Vývojári sú diletanti trpiaci deviáciami enormných rozmerov. A takýto ľudia majú mať kontrolu nad technológiami, ktoré ovplyvňujú milióny ak nie aj miliardy ľudí? Užívateľov, ktorí sú na danej technológii závislí? Vážne?!

Technológia má slúžiť jej užívateľom, a nie vývojárom aby nám tlačili svoje skvostné nápady. Keď už si konečne zvykneme na to, čo nám roky títo experti tlačili, tak to odstránia. FUCK! A s tým odpíšu aj celú radu aplikácií závislých na tejto technológii. Tisícky hodín života iných živých bytostí fuč! A na otázku „prečo“ sa dozviete len to, že niekto prehnane chytrý si myslí, že to nie je v poriadku s paradigmou aktuálneho trendu. Nevyhovuje to novej móde…

Kedysi sa používali programy ako dreamweaver a frontpage. Vývojári sa smiali, že v tom robia len sráči. Že budúcnosť je v dynamických weboch a teda jazykoch ako ASP.net a PHP. Bezpečné a rýchle weby nahradil pomalé weby plné vyskakovacích okien, reklám a často aj nezabezpečeného obsahu. Stránky, ktoré sa ťažko udržujú a zhoršujú funkčnosť internetu. A tak tí čo sa smiali na statických weboch vymysleli pokrok menom static site generátori (genarátori statických stránok)… nie, nerobím si srandu!

Static Site Generátori

Vždy, keď narazím na tento super pojem, tak vo mne niečo zomrie. Najprv zabijeme xy aplikácii lebo nie sú v kurze a vynikajúco suplovali pri tvorbe webových stránok postavených na generovaní statického kódu. Len preto aby sme si zhruba o 15 rokov uvedomili, že statické stránky sú najlepšie (ibaže nie sú).

Poďme si teda vyrobiť vlastný generátor statických stránok, ktorý dokáže ovládať len promile ľudí. Nevadí. Veď nech si každý správny vplyvný IT nerd geek úchyl spraví vlastný generátor statických stránok. A že ich je! Vrece sa s nimi roztrhlo! Celá banda pod jednou strechou…

JAMSTACK

Aby to celé nepôsobilo príliš spiatočnícky tak to nazveme JAMSTACK. Kurva, to je teda názov. Hlavne, že je tam slovo STACK. Ja mám z tých dementov stack v mozgu. O Stacku, ale neskôr.

Celý tento pseudo trend a hnutie za lepší internet (nie, nerobím si srandu) zabalia do pseudopojmov, ktoré znejú naozaj vznešene. Len škoda, že im chápu asi len tí vyvolení.

Prosím úryvok:

Jamstack is an architectural approach that decouples the web experience layer from data and business logic, improving flexibility, scalability, performance, and maintainability.

Jamstack removes the need for business logic to dictate the web experience.

It enables a composable architecture for the web where custom logic and 3rd party services are consumed through APIs.

JAMSTACK.ORG

Čo kurva znamená táto zbierka sračiek?! Banda nerdov má rado statické stránky a snažia sa to predať hlbokými rečami o diktáte biznisu, pritom oni diktovať môžu? Jediné, čo celý Jamstack tvorí je komplikovaná rétorika o komplexnosti vlastne jednoduchej infraštruktúry po vzore všetkých tých možných stackov a frameworkov.

A aby ste pochopili, že si nerobím srandu, že ide o šialených aktivistov, tak na stránke jamstacku nájdete aj nádherné sekcie ako „Demographic“, „Woman of Jamstack„, „Jamstack adoption“ a ďalšie. Proste politika, filozofia a tlačenie rôznych kalerábov. Grciam! Pojebaní technomágovia čarujú…

Dnes je všetko stack

Alebo babylonská veža. Slovo vrstva (layer) už nebola populárna. Tak si blbečkovia s popolníkmi vymysleli stack! Áno, vážne. Nič iné to nie je. Celý stack je len iný názov pre vývojovú vrstvu. A že tých vrstiev za dekády narobili asi nemusím hovoriť. A tak je celá IT infraštruktúra pekne rozhasená a nikto vlastne nevie, čo sa deje v tom stacku nižšie. Všetci len veria dokumentáciam a následne funkciám niekoho, kto to pre nich pripravil. Veľa zdaru, keď to prestane fungovať 😉 Hlavné je, že je to v stacku!

Predstavte si to ako vežu s veľa poschodiami. Na začiatku niekto pri základoch urobil chybu. Ale v tú dobu proste nič lepšie nebolo. A aj by sa tomu rád povenoval, ale stakeholderi (zainteresovaní) chceli mať vežu naozaj vysokú a chceli to rýchlo. A preto si skôr ako boli dokončené základy najali nových staviteľov z inej krajiny. Veď exotika je super. A tí nerozumeli postupom, ktoré zvolil staviteľ základov pred nimi, ale stavali; veď kým to drží, tak sa nič nedeje. A mohol im ten prvý staviteľ vysvetľovať čo chcel, oni mu prd rozumeli. A takto sa to celé pár krát zopakovalo. Výsledok je dnešný internet – neskutočne krivá veža, ktorá balancuje zo strany na stranu. Vždy sa však nájde niekto, kto okolo veže postaví lešenia a podporné stĺpiky a všetko sa javí v úplnom poriadku.

AMP

Google si vymyslel mega kokotinu menom AMP. Lebo nemôžu implementovať určité odporúčania pri tvorbe HTML5. Nie, veď keď už ich prehliadač je všade, a ich vyhľadávač používa každý tak poďme diktovať ako má vyzerať stránka, ideálne mobilná. Vymyslíme si vlastný jazyk! Zaujímavé. Kiežby sa stránky samotného Google riadili ich vlastnými pravidlami…

Google a dizajn

Google so svojou trúfalosťou zachádza ešte ďalej. Diktuje aj dizajn. Nazvali to Material dizajn. Sprostejší názov už vymyslieť nemohli. Každopádne dizajn, ktorý vraj prešiel veľkým testom. Ha ha ha ha… To určite. Keď vidím ako tento dizajn zvládajú deti alebo dôchodcovia, tak určite. Ja sám mám problém s niektorými ich aplikáciami. Čistý Android je tiež pekná komédia. Ukážka a dôkaz mojich tvrdení o nepríčetnosti autorov týchto skvostov.

Jednoducho nerd úchylovia so sadistickými tendeciami, ktorí sa ukájajú vo formovaní sveta podľa svojho obrazu. Je úplne jedno, že je scestný. Hlavné je, že sa na tom dokážu odbavovať a presviedčať celý svet ako to je vlastne správne. Rôzne filozofie, dokumentácie o tom ako sa aplikácie majú či nemajú používať.

Hotová pohroma! Poštikaní nerd aktivisti si vytvárajú združenia s cieľom presvedčiť rôzne skupinu užívateľov, že ich cesta je správna. Odstraňovať tlačítko páčik, pridávať emoji rôznych farieb, zakazovať určité slová v online komunikácii, určova čo je bezpečný web, koho zobrazovať ako prvého a pod. A to je len špička ľadovca.

Vymývareň a šikana tých, čo nesúhlasia. Je jedno aké argumenty dotyční majú. Je jedno, že sú odborníci na problematiku. Nie! Paradigma jasne diktuje doktrínu. A nech sa nikto nesnaží to napadnúť! Cenzúra a zosmiešňovanie. Pritom vyblakovať, že šikana je zlá. Ide ma z toho rozobrať. Ešte, že máme ten slobodný internet…

WordPress

Celý internet je zasratý wordpress stránkami. Na tom by nebolo nič zlé. WordPress, pôvodne len blogovacia platforma, bol v určitom období najlepším CMS riešením. Vedel som to od prvého okamihu ako som ho objavil. Myslím, že to bol rok 2007. Skúsil som kadečo, ale WordPress bol jasný víťaz. Lenže to bola iná doba. A WordPress spravoval z väčšej časti jeho otec Matt Mullenweg. Dnes sa okolo WordPress zbehla celá škála pochybných vývojárov. Bohužiaľ bez akejkoľvek koordinácie sa na pieskovisku stretli ľudia z celého sveta. Stret kultúr, ktoré spája jediné – vidina zisku.

Ach… Začali pribúdať pluginy, témy a celá rada webov, ktoré na úspechu WordPress parazitovali. Kvalita mnohých týchto programátorských skvostov bola na hranici s kriminalitou. Mnoho pluginov obsahovalo a bohužiaľ stále obsahuje množstvo bezpečnostých chýb. Niektoré dokázali znefunkčniť web alebo ho dostať do kolien. Pochybný a neregulovaný predaj licencií na scripty, ktoré sa tvária ako funkčné riešenie.

Zázračne ako pribudlo množstvo rozšírení každý zrazu vedel robiť stránky… kiežby som sa narodil neskôr. Napokon, každý čo nie je úplný dement vie nainštalovať plugin a naklikať pár údajov. Akurát, že…

Nová éra

Aby elitní vývojári a starí IT majstri ukázali tejto bande prostredník, tak si vymysleli všetko možné len aby to nikto mimo ich autistické spektrum nepochopil.

A tak začalo všetko to, čo som spomenul vyššie. Stackovanie, kompilovanie CSS a JS, Java Script vo všetkom, nová syntax v každom jazyku, všetko je REST, na všetko treba framework, všetko sú objekty, kód je roztrúsený v milión priečinkoch, MVC je štandard, každý má svoj programovací jazyk, bez terminálu nič nefunguje, UX, PWA, headless cms…

Na tvorbu jednoduchej stránky je zrazu potreba celý tím ľudí. Pche… kde sú tie časy, keď človeku stačilo ovládať pár HTML značiek, jednoduché java script príkazy a pár hackov v CSS. Tie časy skončili. Dneska potrebujete vedieť aspoň 7 stack technológií.

Ale vlastne je to jednoduché… a preto je potreba k všetkému písať sto stranové dokumentácie. Všetko je tak funkčné až kým to funkčné nie je a vyhodí vám hlášku, ktorú musíte googliť. Nezabudnite sa pritom prežehnať. Pretože po tejto hláške príde ďalšia a potom ďalšia. Hodiny a hodiny nastavovania technológií, ktoré v minulosti fungovali na pár klikov. Dnes už nie! Lebo to je pokrok, že?!

Vraj je to všetko pre lepší internet. Ten lepší internet, kde každá tretia moderná stránka laguje alebo má memory licky (pretečenie pamäte). Stránka, kde nás šmírujú a kde na nás vyskakujú otravné popup a masírujú nás skvelými ponukami na „bezplatné“ materiály a kurzy. A predovšetkým SaaS online produkty a služby, ktoré platíme ako výpalné každý mesiac.

A preto vravím, že všetkým, čo sa na tomto podieľajú jebe! Uber kokoti!

Jednoduché programy sa stali zložitými. Z programov mizne funkcionalita v prospech lepšieho užívateľského zážitku a použiteľnosti mobilných aplikácií, ktoré sú údajne plnohodnotná alternatíva. Chcel by som vedieť v ktorom vesmíre…

O tom ako tupci ovplyvňujú UX a UI aplikácií nejdem radšej hovoriť. Ešte by ste ma začali považovať za jedného z tých geek nerd úchylov, čo chcú lepší internet. Na to Vám ja ale seriem! Pretože internet je mŕtvy. A to my sme ho skurvili!


Publikovaný

v

,

od