Horor menom Windows 11

V poslednej dobe si neviem pomôcť, ale Microsoft mi nedáva akosi na výber. Dnes sa musím vyjadriť k „revolučnému“ systému Windows 11, ktorý ma stál niekoľko vzácnych hodín života. Nerobte rovnakú chybu!

Už som viac krát upozornil na to aby ľudia neaktualizovali svoje počítače na Windows 11. Pôvodne ma k tomuto názoru viedla len obozretnosť bez priamej skúsenosti. To sa po nedávnej udalosti zmenilo. Mal som totiž možnosť skúsiť Windows 11 na vlastnej koži. Jedným slovom: Horor!

Windows 11 prináša… iba chaos. Človek by si totiž myslel, že sa Microsoft poučili z chýb minulých. Nestalo sa tak. V novom operačnom systém Windows 11 zavládol nový rozmer chaosu. To čo bolo vo Windows 10 problém je vo Windows 11 ešte horšie. Rôzne nastavenia nenájdete na svojom mieste ako sme roky zvyknutí. Tie pokročilé budete musieť googliť alebo strácať čas zdĺhavým hľadaním. Veľká zábava. Rozhodne ďalší skvelý UX dizajn od expertov, ktorí len zaberajú miesto a určujú trendy…

To by nebol však najväčší problém. Ten najväčší problem je snaha imitovať Apple a ich OSX. Totálne fiasko. Rád by som povedal, že snaha sa cení, ale nemôžem. Windows 11 sa totiž správa rôzne, len nie tak ako by sme očakávali. Ikony v taskbare ako aj štart sú v strede obrazovky. Malý zásah, ale robí zásadné problémy. Úpravy sú len dekoratívne a veľa šťastia s hľadaním nastavení. Namiesto jedného kliku na lištu budete musieť absolvovať danteho cestu peklom.

Iným problémom, čo sa samozrejme dalo očakávať, sú ovládače. Aj keď často fungujú tie z Windows 10, obyčajne sa nakoniec stretnete s novou obrazovkou smrti. Tá prevzala novú podobu. Namiesto modrej je čierna! Týmto gratulujem Microsoftu k skutočnému vylepšeniu produktu! Isto každý užívateľ ocení zmenu farby obrazovky, ktorú nikto nechce a ani by nemal vidieť!

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/hmTejiD3dfW-qU97OqlWE2wm3FI=/0x0:1320x880/920x613/filters:focal(555x335:765x545):format(webp)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/69531789/windows11bsod.0.jpg
Nová obrazovka smrti vo Windows 11

Dosť silno utrpela aj celková použiteľnosť systému. V novej verzii Windows sa Microsfot snažil zefektívniť pracovanie s oknami. Nuž, vo výsledku je to len ďalšia zvláštna a nedotiahnutá prekážka, ktorá pripomína situáciu s príchodom Windows 10. Tu je to ale ešte horšie. Systém často nedáva na výber. Je jedno, že ste nechtiac stlačili inú kombináciu kláves. Stalo sa a vy musíte svoju operáciu dokončiť. Časom by si človek na také správanie mohol zvyknúť, ale ja potrebujem aby systém robil to čo chcem aby robil, nie aby som ja robil čo chce systém. Pri Windows sme si už však zvykli na to, že sa správa viac ako Malware a nie ako program, ktorý má slúžiť a tak to mnohým príde ako normálne. Nie je! Ale tak to som ja 😉

Takže okrem oblých hrán na oknách, ktoré na Windows vyzerajú čudne, a pár nových animácií sa veľké zmeny nedejú. Údajne je možné spúšťať Android aplikácie. Neskúšal som. Ale to mi príde ako malá útecha. O tom, že je Windows 11 bezpečnejší sa asi netreba zvlášť zmieňovať. Požiadavky na TPM 2.0 či DX12 grafické karty sú takpovediac úsmevné. TPM 2.0 rozhodne nezlepšuje bezpečnosť pre domáce počítače. Skôr prináša viac neslobody do už beztak neslobodného systému.

A to najpodstatnejšie! Stabilita systému je čistá tragédia. Automatické aktualizácie sú samozrejme agresívne ako vo Windows 10. Nezabudnú Vám rozhodiť ovládače a po pár aktualizáciach som po prvý krát v živote zažil obrazovky smrti a neschopnosť systému spustiť inak ako cez núdzový režim. Keď som sa aj do systému dostal, tak množstvo vecí vypadávalo a nefungovalo.

Po hodinách riešenia problémov s ovládačmi a pravideľnými pádmi systému som to vzdal. Nemá to význam. Počítač má slúžiť. Operačný systém má byť len software, ktorý umožňuje aby počítač slúžil. To Windows 11 v mojom prípade nedokázal. Naopak, zobral mi kopec životnej sily a času. Verím, že ak by som testovaniu venoval ešte viac času, tak objavím kopec ďalších problémov. Ale ako bývam pri Microsofte pravidlom, každý druhý Windows je prepadák. Windows 11 má šancu sa presadiť len nasilu a u ľudí, ktorí stoj čo stoj musia mať to najnovšie oblbnutí nejakou IT doktrínou o nutnom pokroku.

Rada znie teda jednoducho. Neaktualizujte ak nemusíte! Radu ste počuli, zvyšok je na Vás. Nech Vás sila sprevádza 😉


Publikovaný

v

od