Sithský kodex

Drahí „priatelia“, dovoľte aby som Vám predstavil sithský kodex. Každý by mal poznať posolstvo sithských majstrov. Či už preto, že sa sithov pokúšate rozdrviť alebo sa ním chcete stať. A možno sa len snažíte pochopiť neznámu. Nebudem sa zaoberať výkladom, to niekedy inokedy. Dnes len stručný úvod.

Nech sa páči:

Mier je klamstvo, je len vášeň.

Peace is a lie. There is only Passion.

Prostredníctvom vášne získam silu. 

Through Passion I gain Strength.

Porstredníctvom sily získam moc.

Through Strength I gain Power.

Prostredníctvom moci získám víťazstvo.

Through Power I gain Victory.

Prostredníctvom víťazstva sú reťaze zlomené.

Through Victory my chains are Broken.

Sila ma oslobodí.

The Force shall free me.

O temnej strane sa zmienil aj legendárny majster rádu Jedi, majster Yoda. Dovolím si jeho slová parafrázovať:

Áno, sila Jedi pochádza zo Sily. Ale buď na pozore pred temnou stránkou. Zlosť, strach a agresivita; temnou stranou sily sú. Ľahko prichádzajú, rýchlo sa pripoja v boji. Ak raz vstúpiš na cestu temnej sily, navždy ťa pohltí, rovnako ako Obi-Wanového učňa.

— Yoda, Impérium vracia úder

Za zlosťou hľadaj vždy strach. Strach je cesta k temnej strane. Strach vedie k zlosti, zlosť k nenávisti, nenávisť k utrpeniu. Cítim v tebe veľa strachu. Cvič sa v odpútaní od všetkého čo sa obávaš že stratíš. 

— Yoda, Skrytá hrozba

Temná strana je štedrá… Je trpezlivá a vždy víťazí – ale v srdci jej sily leží slabosť: jedna osamelá sviečka je dosť aby ju udržala v pozadí.

— Yoda, Pomsta Sithov (kniha)

Majster nemajster, mylné pohľady na sithský rád má… protirečí si. Hovorí, že temná strana je trpezlivá a pritom nás údajne poháňa strach, agresivita a zlosť. Nič z toho si neviem predstaviť v spojení s trpezlivosťou. Temná strana sily by teda mala byť prudká. Násilná a ničivá. V skutočnosti je to úplne inak. Ale o tom si povieme pri inej príležitosti. Vráťme sa ešte na okamih ku kodexu a interpretácii rádu jedi.

Pohľad rytierov jedi na zdroj nášej sily je značne skreslený. Považujú nás za slabochov hodných ľútosti. Myslia si, že naše konanie pramení zo slabosti – strachu.

Áno, Darth Vader bol ustráchaný a preto zlyhal. Ako otec, ako manžel a rovnako ako sithský učeň, ktorý nenaplnil osud a uviedol galaxiu do ďalšieho chaosu. Uznávam, jeho skutky boli veľké. Priam legendárne. Schopnosti, ktorými oplýval závideniahodné. Avšak legendy rady preháňajú. Čo však vieme s istotou – nakoniec ho slabosť premohla a doviedol galaxiu do záplavy ďalšieho chaosu. Úplne zbytočného chaosu.

A čo jeho majster Darth Sidious? Šialenec, ktorý precenil svoje schopnosti. Jeho arogancia a nedisciplinovanosť v kombinácii so zaslepenosťou a väzbou k rodine zničila roky budovaný plán veľmajstrov novodobého sithského rádu. Tisíc rokov krehkého plánovania v tieňoch republiky… Všetko rozdrvené v priebehu okamihu.

Doplňme, že dva krát padol rukou vlastného účňa bez naplnenia sithskej postupnosti – učeň nahradí majstra. Jeho vášeň sa stala viac ako zdroj sily, stala sa posadnutosťou – prekliatím. Vo svojej pošetilosti našiel napokon uspokojenie – mier. To nevyhnutne viedlo k skaze.

Sithský kodex je prastarý a dlhé roky neupravený. Preto nezasväteným neodporúčam aby sa snažili o jeho voľný výklad a následne praktizovanie. Hrozí, že dopadnete podobne ako vyššie zmienení sithskí bojovníci.


Publikovaný

v

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *